12 September 2015

List do Hebrajczyków 1:1-2



Studium Biblijne

1 Wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Bóg dawnymi czasy do ojców przez proroków; 2 ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez którego także wszechświat stworzył.

Chrześcijanie chcą usłyszeć głos Boga. Nieraz spotykałem wierzących pragnących usłyszeć głos Boży, ludzi stojących nieraz przed trudnymi decyzjami, czekających na głos Boga, dający wskazówki.

Niektórzy szukają głosu Bożego w codziennym życiu, w znakach, w proroctwach, snach i wizjach. To oczywiście bardzo problematyczne. Po pierwsze, czy możemy mieć pewność, że dany znak lub wizja to rzeczywiście głos Boży? Poza tym, skąd możemy wiedzieć, czy we właściwy sposób rozumiemy głos Boży w tych przypadkach. Jest sporo chrześcijan, którzy nie wiedzą, co robić, są niepewni i stają się przez to bierni.
Nie zaprzeczam, że Bóg nadal może przemawiać w różny sposób, ale to zawsze jest podporządkowane Pismu Świętemu.

Chcesz usłyszeć głos Boży? Bóg przemawia do ciebie. Bóg mówi. Bóg nie jest milczącym Bogiem, lecz On słucha nas i odpowiada. Nie zawsze w taki sposób, jaki oczekujemy. Często nie rozumiemy Go, ale On przemawia do nas. Chcielibyśmy może, aby Bóg przemawiał do nas osobiście? Typowym sposobem, w jaki Bóg przemawiał to poprzez pośredników, proroków, którzy mówili w Jego imieniu do Jego ludu.

Początkiem Listu do Hebrajczyków, jest słowo dla wszystkich, którzy szukają głosu Boga. Tekst mówi, że Bóg nie milczy. Bóg wielokrotnie przemawiał wieloma sposobami. Bóg przemawiał w różnych etapach; przed nadejściem Chrystusa i przez Jezusa Chrystusa.
Najpierw przemawiał przez ojców, to znaczy przez patriarchów Abrahama, Izaaka i Jakuba (por. Heb. 3:9; 8:9). Potem przez proroków, których słowa znajdujemy nie tylko w księgach prorockich (np. Księga Izajasza, Jeremiasza, Micheasza, itp.), lecz też w tzw. księgach historycznych (jak. np. Księgi Jozuego, Samuela, Królewskich). Także Mojżesz i Dawid uważani są za proroków (por. V Mojż. 18:15; Dz. Ap. 1:16; 3:22; 4:25; 7:37; 26:22).  

Bóg mówił wieloma sposobami, co jest wielkim pocieszeniem dla nas. W Biblii znajdujemy wiele różnych gatunków literackich, znajdujemy teksty łatwiejsze i trudniejsze do zrozumienia. Znajdujemy w Biblii teksty prorockie, opowiadające historię, prawa, poezję. Jeżeli masz trudności zrozumieć Boży głos np. w Księdze Ezechiela, możesz Go słuchać w Psalmach. W całej Biblii, we wszystkich tych różnorodnych tekstach, możesz słuchać, jak Bóg do Ciebie przemawia.

Przez setki lat Bóg w taki sposób przemawiał do swego ludu. Wszystkie te słowa Boże przygotowują do ostatecznego Słowa, które Bóg wypowiedział w Jezusie Chrystusie. Jezus Chrystus jest Słowem Bożym, które stało się ciałem (Jan 1:14). Bóg stal się człowiekiem w Jezusie i w ten sposób ostatecznie przemówił do nas.

Cały Stary Testament przygotowuje na przyjście Jezusa. Cały Stary Testament mówi o Jezusie. Jezus sam wyjaśnił to uczniom w drodze do Emaus: 26 Czyż Chrystus nie musiał tego wycierpieć, by wejść do swojej chwały? 27 I począwszy od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co o nim było napisane we wszystkich Pismach (Łuk. 24:26-27, por. też ww. 44-45). Tekst też wskazuje na to, że nie dla wszystkich było to jasnym, że Stary Testament mówi o Jezusie. Musimy się nauczyć rozumieć Słowo Boże.
Istnieje dzisiaj wiele różnych sposobów, aby wyjaśnić Biblię. Feministyczni teologowie stosują  nadinterpretację i uważają, że należy Biblię wyzwolić od dominacji mężczyzn. Inni uważają, że Bóg zawsze jest po stronie biednych. Wielu uważa, że Jezus był dobrym nauczycielem, ale nie zbawicielem. Jeszcze inni, że Biblia mówi przecież, że Bóg jest miłością, więc jakże można potępiać grzeszników chociażby tych żyjących w homoseksualnych relacjach i propagujących śluby homoseksualne? Jest to wszystko nadinterpretacja, niestety bardzo powszechna.
Biblia nie mówi, co mi się podoba, ani co mi się wydaje, lecz Biblia mówi to, co chce Bóg. Bóg przemawia, i jeśli chcesz Go usłyszeć i zrozumieć, musisz nauczyć się Go rozumieć.
W związku z tym niewystarczającym jest czytanie kilku ulubionych tekstów, które mi się podobają, lecz niezbędnym jest czytanie całego Pisma Świętego, ponieważ w ten sposób Bóg do nas przemawia: przez proroków, wieloma sposobami.  

W Chrystusie Bóg nie przemawia przez proroka, ale sam, ponieważ Chrystus jest Bogiem. Cały Nowy Testament mówi o Jezusie. Apostołowie nie czynią nic innego niż głoszenie Ewangelii Jezusa Chrystusa. Wierzący w Chrystusa, wie wszystko, co należy wiedzieć. Nie potrzebuje dalszych objawień Bożych. Jezus Chrystus jest ostatecznym przemówieniem Boga.
Ostatnio, u kresu tych dni (w. 2) jest okresem, który zaczął się przy narodzeniem Jezusa. Są to dni ostateczne, będące ostatnią fazą przez końcem świata. Ten okres wydaje nam się długi, podobnie jak ostatnie dni wojny wydawały się długie. Tak jak lądowanie w Normandii w czerwcu 1944 roku oznaczało początek końca Drugiej Wojny Światowej, tak życie i śmierć Jezusa oznaczają początek końca świata i koniec działania szatana na ziemi.
Słowo Boże jest, zatem kompletne, kanon Pisma Świętego jest kompletny. Nie wolno dodawać ani odejmować od Słowa Bożego (por. Obj. 22:19; Mat. 5:17-18). Oczekiwanie dalszych objawień Bożych, lub wiara, że dalsze objawienia nastąpiły (jak Księga Mormona lub Koran) oznacza zaprzeczenie samego Słowa Bożego i zaprzeczenie Jezusa Chrystusa. Wierzący nie czeka na dalsze objawienia, lecz na powtórne przybycie Jezusa Chrystusa (Heb. 9:28), oraz na nowe miasto, nowe stworzenie (13:14).
Wszelkie proroctwo czy inne słowa od Boga (por. 1 Kor. 14:1-33) nigdy nie mają statusu Słowa Bożego, lecz zawsze muszą zostać sprawdzone i podporządkowane Słowu Bożemu (1 Kor. 14:29-30).

Jezus jest ostatecznym Słowem Boga, a jednocześnie jest dziedzicem wszystkiego, co jest, czyli całego stworzenia. W Nim wszystko, co jest i czego jest dziedzicem, zostało stworzone (por. Jan. 1:3, 10; Kol. 1:16). Jezus rządzi nad całym stworzeniem. Jezus ostatecznie rządzi nad wszystkim, nad planetami, nad ziemią, nad ogniem i wodą, nad zwierzętami, nad armiami, nad bakteriami, nad wszystkim. Jest wszechmogący. Wszechmogący Bóg Stworzyciel przemówił przez wszechmogącego Syna Swego.
Jeżeli słuchamy Jezusa, słuchamy Boga Stworzyciela i słuchamy wszechmogącego Króla świata, który obiecuje nam, że uczyni wszystko nowym.

Jeśli więc jestem niezadowolony, bo nie słyszę głosu Bożego, czy jeśli pragnę, że Bóg się mi objawi poza Biblią, to tak naprawdę mówię Bogu, że Jego Słowo mi nie wystarcza. Mówię Bogu, że nie dał mi tyle, ile potrzebuję. To brak wiary i obrażenie Boga i lekceważenie tego, co nam dał. Powinienem wrócić do Pisma Świętego, czytać je, badać, i odkryć, jak Bóg się objawia, i jak przemawia do mnie wieloma sposobami. Tyloma sposobami, że potrzebuje całego życia, i jeszcze nie mogę powiedzieć, że rozumiem i pojmuje wszystko w pełni, co jest w Słowie Bożym.
Bóg dał nam Biblię, Słowo Boże, i to jest dla nas zupełnie wystarczające.