03 August 2016

List do Hebrajczyków 1:3-14



Studium Biblijne

1 Wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Bóg dawnymi czasy do ojców przez proroków; 2 ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez którego także wszechświat stworzył.

3 On, który jest odblaskiem chwały i odbiciem jego istoty i podtrzymuje wszystko słowem swojej mocy, dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy majestatu na wysokościach 4 i stał się o tyle możniejszym od aniołów, o ile znamienitsze od nich odziedziczył imię.

5 Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek:
Tyś jest Synem moim, Jam cię dziś zrodził?
I znowu:
Ja mu będę ojcem, a on będzie mi synem?
6 I znowu, kiedy wprowadza Pierworodnego na świat, mówi:
Niechże mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży.
7 O aniołach wprawdzie mówi:
Aniołów swych czyni On wichrami,
a sługi swoje płomieniami ognia;
8 lecz do Syna:
Tron twój, o Boże, na wieki wieków,
Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego.
 9 Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość:
Dlatego namaścił cię, o Boże,
Bóg twój olejkiem wesela jak żadnego z towarzyszy twoich.
10 Oraz:
Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię,
i niebiosa są dziełem rąk twoich;
11 one przeminą, ale Ty zostajesz;
I wszystkie, jako szata zestarzeją się,
12 i jako płaszcz je zwiniesz, jako odzienie,
i przemienione zostaną;
ale tyś zawsze ten sam i nie skończą się lata twoje.

13 A do którego z aniołów powiedział kiedy:
Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół twoich, jako podnóżek stóp twoich.
14 Czy nie są oni wszyscy służebnymi duchami, posyłanymi do pełnienia służby gwoli tych, którzy mają dostąpić zbawienia?


Biblia niewiele o nich mówi, ale mimo to, istnieje wiele teorii dotyczących aniołów. W pierwszym wieku i wcześniej Żydzi spekulowali na temat aniołów, powstało wiele teorii. Myśleli np. że anioły dały Mojżeszowi Prawo Boże (por. Dz. Ap. 7:38-39; Gal. 3:19).
Także w tradycji kościelnej widzimy często myślenie i spekulacje o aniołach oraz niestety też, że tradycje wiele dodały, co nie jest biblijne. Np. uczono dzieci, aby modlić się do anioła stróża, co jest całkiem sprzecznie z nauczaniem Biblii.
Biblia wspomina o aniołach, ale jeśli patrzymy na całość, tak naprawdę nie wiele o nich wiemy. Pierwsze dwa rozdziały Listu do Hebrajczyków mówią o aniołach, o ich służbie i o tym, Kim jest Jezus Chrystus.

Jezus Chrystus zmarł i zmartwychwstał, zapłacił karę z nasze grzechy i wstąpił do nieba, gdzie siedzi po prawicy Boga Ojca (w. 3). Otrzymał Imię o wiele większe od aniołów. Co to znaczy?
Imię, które Chrystus odziedziczył brzmi „Syn”. Już wcześniej był Synem Bożym, ale kiedy zasiadł na tronie po zwycięstwie nad szatanem i śmiercią, po wywyższeniu został zadeklarowany Synem (Heb. 2:14). Kiedy król zasiądzie na tronie, zostaje nim oficjalnie ogłoszony. W Biblii znajdujemy to w słowach Psalmu 2 i 2 Księdze Samuela 7:14, co cytowane zostaje w wersecie 5: Tyś jest Synem moim, Jam cię dziś zrodził.
Apostoł Paweł pisze, że Chrystus został zadeklarowany Synem Bożym (Rzymian 1:4, tam przetłumaczone, jako ustanowiony). Jezus od zawsze był Synem Bożym i Dziedzicem wszystkiego (w. 2), ale po śmierci i zmartwychwstaniu Jezus został zadeklarowany Synem w nowy sposób: jako Bóg i Człowiek.

Jezus jest większy niż prorocy i aniołowie. Prorocy byli ważni, bo przekazywali Słowo Boże. Anioły także były ważne, jako słudzy, ale Jezus jest większy od nich. Bóg nigdy jednego z aniołów nie zadeklarował synem. Więcej, wszystkie anioły oddają pokłon Chrystusowi (w. 6). Apostoł Paweł pisze, że kiedy Jezus wróci, na Jego imię zegnie się wszelkie kolano w niebie i na ziemi, i pod ziemią i wszelki język wyzna, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca (Filipian 2:10-11).

Autor Listu do Hebrajczyków cytuje z kilku miejsc Starego Testamentu, aby udowodnić, że Jezus jest Synem Bożym, jest Bogiem, któremu należy się wszelka cześć i uwielbienie. Anioły uwielbiają Jezusa (w. 6) i są kompletnie poddane Bogu, co znaczy, że Bóg może czynić z nimi, co zechce (w. 7). Jezus natomiast jest Bogiem (w. 8), jest wiecznym Stworzycielem wszystkiego (w. 10-12).
Jezus jest większy od aniołów, uczynił wszystko, abyśmy mogli otrzymać zbawienie.
Dlaczego w takim razie Bóg stworzył anioły?

Czytamy (w. 13-14), że anioły istnieją, aby nam służyć:
A do którego z aniołów powiedział, kiedy: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół twoich, jako podnóżek stóp twoich. Czy nie są oni wszyscy służebnymi duchami, posyłanymi do pełnienia służby gwoli tych, którzy mają dostąpić zbawienia?
Ostatnią frazę można bardziej dosłownie tłumaczyć: tych, którzy odziedziczą zbawienie.
Jeszcze raz autor podkreśla, że Jezus siedzi po prawicy Boga Ojca, co oznacza, że siedzi na tronie Bożym. Nigdy Bóg nie dał takiego miejsca aniołowi.

Istnieje, więc ogromny kontrast między Chrystusem a aniołami:
-  Jezus siedzi, jako Król, a anioły zostały wysyłane, jako sługi.
-  Jest tylko jeden Król, ale jest wiele aniołów.
-  Anioły są sługami wierzących, którzy dziedziczą zbawienie przez wiarę (Heb. 6:12).
-  Chrystus jest Królem nad Kościołem, anioły są sługami Kościoła.
Jezus jest o wiele większy niż anioły.

Chrystus siedzi na tronie i położy swoich wrogów pod swoje stopy. Wrogowie chcą zniszczyć Jego dzieło, chcą, żeby chrześcijanie nie odziedziczyli zbawienia. Czynią to przez fałszywą naukę, pokusy, przez złych ludzi, przez demony.

W jaki sposób anioły nam służą?
Bóg działa przez anioły w taki sposób, że wysyła ich, aby służyli nam, wierzącym, abyśmy wytrwali w wierze i odziedziczyli zbawienie. To, że anioły służą wierzącym oznacza, że wrogowie stają się podnóżkiem dla stóp Chrystusa, czyli zostaną pokonani i zniszczeni.
To może nieco tajemnicze dla nas. Bóg sam przecież nas ochrania i pomaga. To jest prawda, ale list do Hebrajczyków uczy, że także anioły nam służą. Czy Bóg potrzebuje aniołów, czy nie mógłby działać bez nich? Oczywiście, tylko Bóg w swojej suwerennej i nieskończonej mądrości zdecydował, że chce nam pomóc poprzez służbę aniołów. Biblia wiele więcej nie pisze o tym, dlaczego tak jest, a gdzie Biblia milczy, my nie możemy spekulować.   

Anioły uwielbiają Jezusa i służą wierzącym. Człowiek jest nad aniołami, po wtórnym przyjściu Chrystusa nawet wierzący będą rządzić aniołami (1 Koryntian 6:3).
Nie widzimy aniołów wokół nas, przynajmniej nie w taki sposób, że jesteśmy w stanie ich rozpoznać, ale na podstawie Słowa Bożego możemy stwierdzić i wierzyć, że anioły są wśród nas, aby nam służyć.
To wielka zachęta. Szatan chce nas atakować, ale anioły pomagają nam, abyśmy wytrwali.
Tak jak sługa proroka Elizeusza musiał zrozumieć, że nie jest sam wobec wroga, ponieważ Pan Bóg wysyłał wojsko aniołów (2 Królewska 8:14-23).
To, że anioły służą, widzimy w życiu Jezusa. Służyły Mu po jego pokuszeniu (Mat. 4:11) oraz w Getsemane (Łuk. 22:43). Jezus, kiedy został aresztowany powiedział, że Bóg może mu dać więcej niż dwanaście legionów aniołów (tj. ponad 72.000 aniołów, Mat. 26:53).
Anioł wyzwolił Apostołów (Dz. Ap. 5:19) oraz Apostoła Piotra z więzienia (Dz. Ap. 12:7-11). Anioły dawały wskazówki Apostołom (Dz. Ap. 8:26) a nawet poganinowi, aby doprowadzić go do nawrócenia (Dz. Ap. 10:3). Anioły wykonały karę, aby ochronić czystość Kościoła (Dz. Ap. 12:23), zachęcały i pocieszały wierzących (Dz. Ap. 27:35-37).

Autor listu naucza, że rolą aniołów wobec wierzących jest służenie, wspieranie, aby wierzący wytrwali i otrzymali zbawienie i radość. Nie powinno to dla nas być podstawą do spekulacji, lecz do zachęcenia i pocieszenia. Bóg się troszczy o nas tak, że wysyła swoje anioły, aby nami pomagały, abyśmy wytrwali, bo Bóg chce zbawić tych, których wybrał.
Bóg stworzył anioły, aby Chrystus został uwielbiony, i aby wierzący otrzymali, to, czego potrzebują.