29 August 2016

Kilka pytań dotyczących modlitwy



Gdzie i kiedy należy się modlić?
Wielu uważa, że najlepiej można modlić się w kościele. Ale to tylko jedno z wielu miejsc. Bóg jest wszędzie i zawsze słucha, dlatego możemy modlić się wszędzie i zawsze, w domu, przy stole, nawet w tramwaju lub w drodze do pracy.  
Podczas modlitwy możemy stać, siedzieć, lub klęczeć, mieć oczy zamknięte lub otwarte. Biblia nie nakazuje jakiejś jedynej właściwej postawy podczas modlitwy. Zamykanie oczu przy modlitwie jest pomocne, ponieważ nie zostajemy tak szybko odciągnięci przez to, co nas otacza, łatwiej możemy się skoncentrować.
Ważnym jest jednak, abyśmy mieli codziennie czas, w którym całkowicie skupiamy się na modlitwie i na Bogu, bez robienia akurat czegoś innego jednocześnie. Pomocnym jest, jeśli jesteśmy w osobnym pokoju, gdzie nic nie odciąga naszej uwagi, pomocnym jest wyłączenie radia, telewizji, ale też komórki, tabletu itp.
Dobrze jest połączyć modlitwę z czytaniem Słowa Bożego.
Dobrym zwyczajem jest modlić się przed posiłkiem. Szczególnie w rodzinach ważnym jest, aby przed lub po posiłku mieć wspólny czas modlitwy z mężem, żoną, z dziećmi. W ten sposób możemy nauczyć nasze dzieci już od początku, że możemy razem przyjść do Boga, który zawsze słucha. W ten sposób możemy też zachęcać je do samodzielnej modlitwy.

W jaki sposób powinno się modlić?
Jezus Chrystus nauczając Ojcze Nasz pokazał nam, jak powinna wyglądać modlitwa. Nie chodzi oczywiście o to, że mamy tylko dosłownie powtarzać te słowa. Modlitwę zaczynamy uwielbieniem Boga, za to, Kim On jest. Wyznajemy, Kim jest, wyznajemy, że nasze życie zależy całkowicie od Niego. Ważnym jest, że wyznajemy swoją grzeszność i swoje konkretne grzechy. Bóg oczywiście wszystko wie, ale wyrażamy przez to, że my też jesteśmy świadomi, kim jesteśmy wobec Boga: grzesznikami, potrzebującymi łaski.
Wierzący może śmiało przyjść do Boga przez Chrystusa. On umożliwił nam drogę do Boga Ojca, dlatego modlimy się zawsze w Jego Imieniu.
Apostoł Paweł pisze: we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu (Filipian 4,6). Bóg zna nas i zna nasze potrzeby, ale chce, żebyśmy Mu wszystko powiedzieli, wyartykułowali swoje prośby. To wyznanie wiary, przyznanie, że nasze życie jest kompletnie zależne od naszego Ojca w Niebie. Przez to budujemy relację z Nim. Tak jak ojciec lub matka cieszą się, kiedy jego/jej dziecko przychodzi z problemem, tak nasz Ojciec w niebie cieszy się, kiedy przychodzimy do Niego i prosimy Go.

Co to znaczy, że modlimy się w imieniu Jezusa?
Jezus sam nauczał, że powinniśmy modlić się w Jego imieniu:
I o cokolwiek prosić będziecie w imieniu moim, to uczynię, aby Ojciec był uwielbiony w Synu. Jeśli o coś prosić będziecie w imieniu moim, spełnię to (Ew. Jana 13,13-14).
Modląc się w imieniu Jezusa nie nadajemy modlitwie jakiejś magicznej mocy, lub pewności, że Bóg słucha. Modląc się w imię Jezusa robimy to z autorytetem Jezusa, prosząc Boga, aby odpowiedział na nasze modlitwy ze względu na Niego. Przychodzimy w imieniu Jezusa do Boga.
Modlenie się w imieniu Jezusa jest, więc, modleniem się według woli Bożej.

Co to jest modlitwa wstawiennicza?
Modlitwa wstawiennicza oznacza po prostu modlitwę za kogoś innego. Błagamy i prosimy Boga, aby coś uczynił dla kogoś innego. W momencie, kiedy wstawiamy się za kogoś innego, jesteśmy całkiem skupieni na Bogu i na potrzebach innego, sami już nie jesteśmy ważni. To wypieranie się siebie.
Jezus dał nam przykład, modląc się za uczniów i za innych (Ew. Jana 17,6-25). Modlitwa wstawiennicza jest lekcją samo wypierania się. Dzięki temu uczymy się myśleć nie tylko o sobie, ale o innych i ich potrzebach. Taka modlitwa jest wyrazem miłości do Boga i do bliźniego.
Biblia uczy, za kogo mamy się wstawiać w modlitwie: za wszystkich, którzy mają władzę nad nami (1 Tymoteusza 2,2), za sługi w Kościele (Filipian 1,19), za przyjaciół (Job 42,8), za chorych (Jakuba 5,14), za wrogów (Jeremiasza 29,7; Łukasza 6,27-28), za tych, którzy nas prześladują (Ew. Mateusza 5,44), za braci lub siostry w potrzebie (Dz. Apostolskie 12,5; Efezjan 6,16-18), za wszystkich ludzi (1 Tymoteusza 2,1). Modlenie się za innych jest zadaniem każdego wierzącego.
Dobrą rzeczą jest, aby prosić innych, aby modlili się za nas. Sam Apostoł Paweł prosił kilkakrotnie wiernych o modlitwę za niego (Rzymian 15,30; Kolosan 4,2-3). To jeden ze sposobów wyrażenia wspólnoty wszystkich wierzących.   

Czy powinniśmy się modlić do Boga Ojca, Syna lub Ducha Świętego? Czy do wszystkich razem?
Każda modlitwa jest skierowana do trój jedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Biblia naucza, że możemy się modlić do każdej z Osób Trójcy Świętej, ponieważ wszystkie Trzy Osoby to jeden Bóg. Modlitwa do jednego z Nich oznacza modlitwę do wszystkich.
W Piśmie Świętym znajdujemy przykłady modlitw do Boga Ojca, do Syna (Dz. Apostolskie 7,59). Nigdy jednak nie widzimy w Biblii, że ktoś modli się tylko do Ducha Świętego.