25 February 2019

Dlaczego powinniśmy się modlić?


Nie modlimy się po to, aby poinformować Boga, czego potrzebujemy, gdyż On jest wszechwiedzący i już wie, zanim sami o tym pomyślimy. Bóg rządzi suwerennie według swego wiecznego planu, ustalonego przed założeniem świata.
Dlaczego w takim razie powinniśmy się modlić. Jaki sens jest w tym, by powiedzieć Bogu to, co już od dawna wie? Czy Bóg w ogóle wysłuchuje naszych modlitw?

W Biblii jest wiele tekstów o modlitwie z których wynika, że modlitwa ma sens a nawet jest konieczna. W Piśmie Świętym znajdujemy różne powody, dla których chrześcijanin powinien modlić się do Boga.

Po pierwsze, Pan Jezus nakazał nam, abyśmy się modlili; powinniśmy modlić się bez ustanku (1 Tes. 5,17; por. też np. Mt. 6,9-15; Łk 18,1; 1 Tym. 2,8). Modlitwa jest więc wyrazem posłuszeństwa a jej zaniedbanie jest grzechem, ponieważ oznacza nieposłuszeństwo i brak wdzięczności.

Po drugie, modlitwa jest wyrazem relacji, którą jako wierzący mamy z Bogiem Ojcem. Pan Jezus porównuje modlitwę do sytuacji dziecka, które przychodzi do swego ojca, aby o coś prosić:  
Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje, a kto szuka, znajduje, a kto kołacze, temu otworzą. Gdzież jest taki ojciec pośród was, który, gdy syn będzie go prosił o chleb, da mu kamień? Albo gdy będzie go prosił o rybę, da mu zamiast ryby węża? Albo gdy będzie prosił o jajo, da mu skorpiona? Jeśli więc wy, którzy jesteście źli, umiecie dobre dary dawać dzieciom swoim, o ileż bardziej Ojciec niebieski da Ducha Świętego tym, którzy go proszą (Łuk. 11,11-13).
Modląc się wyznajemy nasze przekonanie, że Bóg jest dobrym Ojcem, jest mądry, pełen miłości i miłosierdzia. Poza tym wyznajemy, że jest wszechmogący i jest w stanie nam dać to, o co prosimy. Wyznajemy też, że mamy relację z Nim, że mimo naszych grzechów, Bóg nie jest naszym wrogiem, lecz w Jezusie Chrystusie przebaczył nasze grzechy i jest teraz Ojcem dla każdego prawdziwego wierzącego.
Modlitwa jest więc też wyrazem relacji oraz wyznania wiary.
Bóg chce, żebyśmy Mu ufali, i zwracali się do Niego jak dziecko zwraca się do swego ojca lub matki. Dlatego Bogu podoba się to, raduje się z naszej modlitwy do Niego.

Po trzecie, modlimy się z powodu naszej ogromnej wdzięczności.
Niestety wielu chrześcijan w modlitwie za bardzo skupia się na sobie i na własnych potrzebach. Brakuje w nich perspektywy, przekraczającej własną sytuację a przed wszystkim brakuje wdzięczności Bogu. Takie modlitwy mówią coś o tym, jak wygląda relacja modlącej się osoby z Bogiem. Niektórzy modlą się do Boga tylko wtedy, kiedy są w potrzebie, czasami nawet z pretensją do Niego, a kiedy sytuacja zmienia sie na lepsze, zaniedbują modlitwę i w ogóle nie dziękują Stworzycielowi. W czasie wojen i kryzysów kościoły są pełne, ale kiedy sytuacja się poprawia, ludzie już nie mają ochoty chodzić do kościoła by dziękować Bogu.
Jeśli natomiast mamy zdrową i biblijną relację ze Stworzycielem, nie jesteśmy skupieni na sobie, lecz szukamy Bożej chwały i wyrażamy w każdej modlitwie naszą wdzięczność. Wtedy modlitwa nasza nie składa się przede wszystkim z listy życzeń, lecz stanowi prawdziwą rozmowę z niebiańskim Ojcem.

Biblijna modlitwa zawsze zawiera podziękowanie. Wszystko, co posiadasz, masz od Boga, zawsze powinieneś Mu podziękować, nawet jeśli jesteś biedny i masz ogromne braki, nawet jeśli cierpisz z powodu poważnej choroby lub jesteś pokrzywdzony. Zawsze masz wiele powodów do chwalenia i dziękowania Bogu. Fakt, że żyjesz, że oddychasz, jest darem Bożym. Fakt, że słońce wzeszło znowu dzisiaj jest darem Boga. Każde następne bicie Twego serca otrzymujesz od Boga. Jeśli jesteś prawdziwie wierzącym wiesz, że Bóg przebaczył wszystkie twoje grzechy i możesz żyć wiecznie w Jego obecności ku Jego chwale.
Nasza modlitwa zawsze wyraża to, w jaki sposób myślimy o Bogu i o sobie.  

Po czwarte, modlimy się, ponieważ Bóg chce, żebyśmy byli zaangażowani w czynności mające znaczenie dla wieczności. Przez nasze modlitwy rozwija się królestwo Boże. Innymi słowami, Bóg chce zmienić bieg wydarzeń w historii przez nasze modlitwy.
Nasze modlitwy mają konkretny wpływ na działanie Boże i dzieją się przez nie różne rzeczy. Apostoł Jakub pisze: Nie macie, bo nie prosicie (Jak. 4,2), co implikuje, że Bóg daje konkretne odpowiedzi na modlitwy a pewnych rzeczy nie mamy, ponieważ nie prosimy o to. Tak samo Jezus podkreśla, że Bóg daje, jeśli o to prosimy:
A ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje, a kto szuka, znajduje, a kto kołacze, temu otworzą (Łuk. 11,9-10).  

Oczywiście modlitwy ludzi nie zmienią wiecznego planu Bożego. Mimo to, Bóg chce, aby nasze modlitwy miały znaczenie dla sposobu w jaki Jego plan zostaje realizowany. Tak jak Bóg daje wzrost roślinom, ale z udziałem słońca i deszczu, tak Bóg zbawia ludzi, ale dzieje się to poprzez głoszenie Jego Słowa.
Podczas podróży Izraela przez pustynię w drodze do ziemi obiecanej, Bóg rozgniewał się na nich z powodu ich strasznych grzechów i chciał zniszczyć cały lud, oprócz Mojżesza. Mojżesz modlił się i błagał Boga, aby tego nie robił, lecz aby okazał im łaskę, i ze względu na modlitwę Mojżesza, Bóg oszczędził Izrael (II Mj. / Wj. 32,9-14).
W innych miejscach Bóg sam potwierdza, że zawsze reaguje na szczere modlitwy grzesznika:
Gdy ukorzy się mój lud, który jest nazwany moim imieniem, i będą się modlić, i szukać mojego oblicza, i odwrócą się od swoich złych dróg, to Ja wysłucham z niebios, i odpuszczę ich grzechy i ich ziemię uzdrowię. I będą moje oczy otwarte, i moje uszy uważne na modlitwę w tym miejscu zanoszoną (2 Krn. 7,14-15).
Modlitwa najwyraźniej ma wpływ na Boże działanie: Jeśli wierzący modli się z pokorą i prawdziwym upamiętaniem, Bóg zawsze słucha i przebacza. Jeśli wyznajemy grzechy swoje, wierny jest Bóg i sprawiedliwy i odpuści nam grzechy, i oczyści nas od wszelkiej nieprawości (1 Jn 1,9). Istnieje o wiele więcej przykładów w Biblii, które udowadniają ten fakt (np. I Mj. / Rdz. 18,22-33; Dan. 10,12; Amos 7,1-6).
Nie oznacza to oczywiście, że Bóg zawsze wszystko spełni, o co prosimy. Warunkiem jest, że nasza modlitwa jest zgodna z wolą Bożą, co wyklucza wszelkie prośby mające egoistyczne podłoże. 

Jeśli uwzględnimy biblijne zasady modlitwy, nie zawsze otrzymamy wszystko, czego chcemy, ale z pewnością nasza relacja z Bogiem pogłębi się a nasze modlitwy zostaną wzbogacone.